Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Труба UPONOR PEX-a – запорука успішного проекту

Протягом багатьох років придбання трубопроводів для систем водопостачання та опалення не являло собою нічого особливого. Вибір матеріалів був обмежений, а увагу приділяли лише основним вимогам - ціні і терміну експлуатації. Сьогодні ж при придбанні системи варто враховувати широкий спектр чинників. Хоча призначення залишилося колишнім, у сучасних трубопровідних систем є цілий ряд додаткових переваг, які надають безпосередній вплив на їх експлуатаційні характеристики

Розвиток та інновації в галузі виробництва пластикових труб ніколи не припиняються.

Uponor_1 Поперечно зшитий поліетилен (PEX) вперше був виготовлений у 30-і роки минулого століття шляхом опромінення екструдованої труби електронними променями. Систему труб PEX-a виробництва корпорації Uponor не можна назвати новачком на ринку цих товарів. Їх розробка і вдосконалення тривають з 1972 р.
З моменту свого походження, PEX стає дедалі популярнішим у будівельній галузі, а труби PEX-a активно витискають подібну продукцію з будівельних майданчиків завдяки своїм численним перевагам.


Протягом останніх десятиліть процес виробництва значно покращився. В даний час існує три способи отримання зшитого поліетилену (PEX) труб:

 • PEX-a - метод Енгеля або пероксидний метод.
 • PEX-b - кремнієвий метод.
 • PEX-c - метод електронного опромінення.

Всі три типи виробництва надають можливість виробляти труби з різним ступенем зшивки та властивостями. Тож давайте розглянемо уважніше дані методи виробництва, перш ніж надати перевагу методу Енгеля та трубам PEX-a.

Метод Енгеля (PEX-a)

Труби PEX-a, зокрема виробництва Uponor, виготовляються з поперечно-зшитого поліетилену високої щільності (PE-Xa). Модифікація поліетилену являє собою хімічний процес, під час якого двомірні молекулярні СН-ланцюги зв'язуються один з одним поперечними зв'язками і утворюють міцну тривимірну мережу. Завдяки такій структурі труби Uponor PEX-a мають підвищену гнучкість і міцність, а також високу стійкістю до стирання навіть в складних умовах експлуатації. Тому труби Uponor PEX-a можна використовувати при тиску і температурі, які раніше могли витримати тільки труби з металу. Крім того, труби Uponor PEX-a володіють пам'яттю форми і ефектом повернення у вихідний стан. Після згинання або розширення труба знову приймає свою первісну форму (якщо тільки розширення не подолали точку розриву, яка знаходиться за межами 300% -го подовження), завдяки ступеню зшивки близько 85%.

Кремнієвий метод (PEX-b)

Труби PEX-b поперечно зшиваються після процесу екструзії, розмістивши трубу в гарячій водяній бані або паровій сауні. Ступінь зшивки для PEX-b зазвичай складає від 65 до 70%. Цей метод не забезпечує рівномірних властивостей готової продукції по всій товщині стінки труби так як метод PEX-a і не має пам'яті форми, яка б дозволила відновити зігнуту трубу завдяки використання промислового фену.

Метод електронного опромінення (PEX-c)

У процесі виготовлення PEX-c використовуються електронні проміні для зміни молекулярної структури труби (тобто поперечного з'єднання) після процесу екструзії. Метод PEX-c вимагає декількох циклів опромінення, щоб досягти ступеня зшивання 70-75%. Побічними ефектами цього процесу є зміна забарвлення через окислення (від натурального білого до жовтого кольору, якщо не додано іншого пігменту) та трохи більш жорсткий продукт.

Переваги використання труб PEX-a

Труби PEX-а на даний час є найкращими серед всіх полімерних труб на ринку. Вони також найбільш гнучкі з усіх типів труб PEX. Така гнучкість дозволяє забезпечити мінімальний радіус згину для мінімізації додаткових елементів системи.
Uponor_2
Труби PEX-а майже взагалі не зберігають пам'яті форми бухти, що значно полегшує процес розмотування та монтажу.

Пам'ять форми забезпечує набагато сильніше з'єднання завдяки тому, що труба може розширюватися, а потім повертатися до вихідного розміру, створюючи міцне та надійне з'єднання. І нарешті, PEX-а набагато стійкіші до розповсюдження тріщини, ніж труби PEX-b та PEX-c. На практиці це означає, що тріщини з меншою ймовірністю зростатимуть і з часом можуть спричинити витік або пошкодження.

Чому варто використовувати труби PEX-а

  • Гнучка труба PEX-a виробляється методом екструзії, поставляється та зберігається в бухтах, на відміну від інших пластикових або металевих трубопроводів які необхідно відрізати до певної довжини для транспортування і зберігання. Ця властивість забезпечує зниження витрат на доставку та опрацювання через зниження ваги і поліпшених методів зберігання.

  • Uponor_3
  • Системи водопостачання на основі трубопроводів PEX-a вимагають менше фітингів, ніж жорсткі трубопроводи. Гнучка трубка може фіксуватися під кутом 90 градусів без необхідності використання кутників, а труби PEX-a, розмотані з бухти, можуть бути встановлені на довгих ділянках без необхідності проміжних зєднань.
  • Під’єднання труби PEX-a до фітингів не вимагає пайки і, таким чином, усуває небезпеку для здоров'я, пов'язану з припоями на основі свинцю та кислотними флюсами; PEX-а також безпечніше монтувати, оскільки термічні процеси з високою температурою відсутні.
  • PEX-a не схильні до корозії та накипу, у відмінності від мідних труб.
  • PEX-a стійкіші до замерзання системи, ніж мідна або жорстка пластикова труба.
  • Труба PEX-a не передає тепло так легко, як мідь, і тому зберігає енергію.
  • Через трубу PEX-a вода протікає набагато спокійніше, і тому характерний шум «водяного удару» як у мідних трубних систем практично усувається.
  • Монтаж системи на основі труб PEX-a в кінцевому результаті коштує менше, тому що:
 • Ціна на PEX-a прогнозавана та дешевша від мідної труби.
 • Витрачається менший час на з’єднання труб з фітингами, ніж на жорсткі трубопровідні системи з поліпропілену чи міді.
 • Використання меншої кількості фітингів знижує ймовірність протікань у місцях з’єднань.

РОЗРАХОВУЙТЕ НА UPONOR З ТРУБАМИ PEX-A!

Представнитцво Uponor GmbH в Україні
02105, м. Київ, пр-т. Миру, 15-а, оф.405
Тел.: + 38 044 20 979 09
www.uponor.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 5 035


Залишити коментар

Telegram