Мерч AW-Therm інтернет магазин

Енергетика сонячна – середньострокові перспективи 2022-2026

С. Шовкопляс

Аналітична група Solar Power Europe підготувала уточнений звіт про перспективи розвитку сонячної енергетики в світі і в Європі на період 2022-2026 рр. з урахуванням змін за півріччя. Коротко ознайомимо з головними висновками цього дослідження

Зображення сонячна енергетика Сонячна енергетика наразі досягла нового виміру. На момент оприлюднення звіту про перспективи сонячної енергетики під час торгової виставки Intersolar Europe 2022 на початку травня загальна глобальна встановлена сонячна потужність тільки-но перевищила поріг у 1 ТВт. Це дивовижно, враховуючи, що лише 20 років тому, на початку 2002 року, сукупна мережева потужність ледь-ледь досягала 2 ГВт – сьогодні це в 500 разів більше. Знадобилося 16 років, до 2018 року, щоб досягти рівня 500 ГВт, а тепер, трохи більше ніж через 3 роки, встановлена сонячна потужність подвоїлася до 1000 ГВт або 1 ТВт! Прогноз на решту 2022 року є таким же яскравим: світ має намір вперше встановити понад 200 ГВт за один рік (більш точно – 228 ГВт). Тобто, додаткова потужність сонячних установок у 2022 році буде еквівалентна загальній глобальній сонячній потужності в 2015 році.

Насправді сонячна енергетика могла розвиватися ще швидше.

Дослідницька група ще в передмові зазначає, що вони глибоко шоковані російським вторгненням в Україну, але стосовно сонячної енергетики це також виявило її геостратегічну важливість. Більшість європейських країн, що значною мірою залежні від імпорту російського газу та нафти, намагаються якнайшвидше відірватися від енергетичних зв’язків з Росією. У цьому контексті країни почали дивитися з іншої точки зору на універсальність сонячної енергії, яку в поєднанні з тепловими насосами також можна використовувати для електрифікації теплопостачання та забезпечення локальної та індивідуальної енергетичної безпеки. Трагічні події в Україні дадуть подальший поштовх сонячній енергетиці, незважаючи на негативні економічні наслідки в самій країні, для Європи та світу. Середньостроковий сценарій від Solar Power Europe передбачає наступне подвоєння глобальної встановленої сонячної потужності до 2 ТВт вже до 2025 року, тобто за наступні три роки.

Сонячна енергетика у глобальному вимірі

Вражаюче зростання сонячної енергетики у 2022 році не має собі рівних серед інших технологій виробництва електроенергії. З понад 300 ГВт нових глобальних потужностей відновлюваної генерації електроенергії лише сонячна енергетика встановила більше потужностей, ніж усі інші технології відновлюваної енергії разом узяті, досягнувши позначки 56%, див. рис. 1. Сонячна енергетика у минулому році також розгорнула більше потужностей, ніж всі технології виробництва електроенергії на викопному паливі разом. Водночас сонячна енергія все ще задовольняє лише невелику частку потреб – близько 4% світового попиту на електроенергію, тоді як понад 70% досі забезпечується невідновлюваними джерелами.

Проблеми в ланцюжку постачання компонентів через війну Росії проти України не зупинили розвиток конкурентоспроможності сонячної енергії. Незважаючи на деяке збільшення загальної вартості на 3% порівняно з попереднім роком, все одно сьогодні вартість сонячної енергії у загальному масштабі стабільно нижча, ніж з будь-яких нових чи традиційних джерел генерації електроенергії, тоді як економічна конкурентоспроможність сонячної енергії + накопичувачів порівняно з піковими потужностями на природньому газі вже безперечна в певних країнах та регіонах світу.

Результати тендерів на закупи сонячної енергії свідчать про зростаючу конкурентоспроможність сонячних технологій у всьому світі. У 2021 році знову зареєстровано нові рекордно низькі тарифи на сонячну енергію. Нова найнижча ставка, була зафіксована на рівні 1,04 цента долару США в Саудівській Аравії і вона була на 21% нижчою за попередній рекорд, встановлений у Португалії у 2020 році.

Зображення потужності сонячної енергетики Рис. 1. Загальна світова встановлена потужність ВДЕ у 2021 році

Китай зберіг своє лідерство на ринку в 2021 році, додавши вдвічі більше потужностей сонячної енергії, ніж другий за величиною ринок світу (США), маючи річні темпи зростання на 14% і рекордну встановлену за цей час кількістю нової сонячної генерації – 54,9 ГВт. Сполучені Штати також продовжили дивовижні показники зростання, маючи щорічне збільшення на 42%. Індія повернула собі третє місце з 14,2 ГВт встановленої потужності після доволі невдалого для неї 2020 року. Проте ці рекордні роки в Китаї та Індії були недостатньо високими, щоб зберегти світову частку щодо розвитку сонячної енергетики в Азійсько-Тихоокеанського регіоні, де було втрачено 6% до 56%, тоді як Америка та Європа зросли за цей час до 22% та 19% відповідно.

Незважаючи на те, що зростання цін на сонячні компоненти та фрахт засобів їх постачання, яке вплинуло на сектор у 2021 році (через ковідні труднощі), поширилося й на 2022 рік, цього року група Solar Power Europe очікує ще одного рекордного показника – у 2022 році середньостроковий сценарій передбачає збільшення глобальних потужностей сонячних установок на 36% (до 228,5 ГВт). Протягом наступних чотирьох років у світі спостерігатиметься високий попит на сонячну енергію, який зросте з 255,8 ГВт додаткових потужностей у 2023 році до 347 ГВт у 2026 році. Швидше за все, світ додасть 314,2 ГВт у 2025 році, що на 18% більше, ніж очікувалося в минулорічному глобальному звіті про стан ринку сонячної генерації.

Якщо для збільшення загальної сонячної потужності, підключеної до мережі, світові знадобилося 10 років, аби зрости зі 100 ГВт у 2012 році до 1 ТВт у 2022 році, то наразі знадобиться лише трохи більше 3,5 років, щоб подвоїти потужність до 2 ГВт до кінця 2025 року. За прогнозний період (до 2026 р.) очікується 2,3 ТВт потужності сонячних панелей, які будуть встановлені по всьому світі. Також збільшиться кількість гігаватних регіональних ринків – прогнозується наявність 21 регіонального ринку гігаватного масштабу у 2022 році, 29 у 2023 році та 34 у 2024 році.

Цьогорічна цікавість є прикутою до Латинської Америки – її ринок у 2021 році зріс на 44% завдяки розвитку Бразилії та Чилі. Майбутнє сонячної енергії в регіоні виглядає багатообіцяючим, особливо в Бразилії, яка вперше увійшла до топ-10 найбільших ринків сонячної енергії у даний 5-річний прогнозний період. Очікується, що Бразилія встановить 54 ГВт ще до 2026 року, що можна порівняти з рівнем нових сонячних енерго-інсталяцій у Німеччині – донедавна найбільшого ринку сонячної енергії в Європі.

З огляду на зміни частки сонячної енергетики у всій відновлюваній електроенергетиці, можна бачити стабільну тенденцію до зростання в останні роки. Загальна потужність відновлюваних джерел енергії зросла на 11 ГВт, що на 4% більше порівняно з 291 ГВт у 2020 році. Якщо зростання у 2021 році здається низьким, це пов’язано з вітровою енергією, стосовно якої у Китаї у 2020 році був винятково вдалий рік. Проте тренд зростання сонячної енергетики також стало направлений вгору.

Однак ці позитивні зміни слід розглядати в перспективі. Сонячна енергетика все ще задовольняє незначну частку загального попиту на електроенергію, генеруючи лише 3,7% світового виробництва електроенергії минулого року, що на 0,5% в абсолютному вираженні вище порівняно з 3,2% роком раніше (див. рис. 2).

Зображення частка ВДЕ в цілому Рис. 2. Частка ВДЕ в цілому та сонячної енергетики зокрема в глобальній електрогенерації, 2015-2021

Це також справедливо для інших відновлюваних джерел енергії в цілому, які забезпечили близько чверті (24,6 %, якщо бути точним) від всього загального світового виробництва електроенергії. Але на відміну від сонячної енергії, зростання інших відновлюваних джерел сповільнилося в 2021 році зі 25,3% у 2020 році. Загальне виробництво електроенергії з відновлюваних джерел склало 28,3% світового виробництва електроенергії, тоді як невідновлювані джерела все ще переважають, займаючи частку 71,7%. Хороша новина полягає в тому, що ринковий потенціал сонячної енергії величезний, а її конкурентоспроможність, що постійно підвищується, дозволить цій технології досягти все більшої частки та очолити глобальний енергетичний перехід не лише відносно темпів зростання, але й в абсолютному вимірі.

Ціновий вимір

Історія успіху сонячної енергетики порівняно з іншими технологіями має багато причин, але ключовим фактором є різка крива зниження витрат за останнє десятиліття, яка зробила сонячну енергетику світовим лідером за зменшенням собівартості (див. рис. 3). Незважаючи на те, що вартість сонячної енергії протягом кількох років була нижчою, ніж генерація викопного палива та ядерної енергії, зараз вона також нижча порівняно із вітровою енергетикою в багатьох регіонах світу. Останній аналіз середньозваженої вартості енергії (LCOE), опублікований у жовтні 2021 року американським інвестиційним банком Lazard, показує, як витрати на сонячну енергію в підприємствах комунального сектору зменшилися порівняно з попереднім роком ще на 3%. Проте наразі використання традиційних технологій генерації також розширюється, враховуючи, що вартість газу та атомної енергії в світі зросла, головним чином із-за впливу війни РФ проти України. Зменшення вартості сонячної енергії було в останній час справді надзвичайним: порівняно з 2009 роком, початком періоду даного спостереження, витрати на виробництво сонячної енергії зменшилися на 90%.

Зображення вартість (LCOE) сонячної енергії порівняно з іншими джерелами Рис. 3. Середньозважена вартість (LCOE) сонячної енергії порівняно з іншими джерелами, 2009-2021

Ціна сонячної енергії на загал нині стабільно нижча, ніж у будь-якої традиційної технології виробництва електроенергії, навіть порівняно з новозбудованими станціями з підвищеною ефективністю (див. рис. 4). Крім того, системи «сонячна генерація + накопичувачі енергії» порівняно з газовими турбінами, які використовуються для задоволення пікового попиту, в багатьох регіонах вже є набагато економічно доцільнішими. Все більше і більше країн у всьому світі провадять аукціони зі спільного продажу відновлюваної енергії, за допомогою яких сумісна пропозиція сонячної енергії разом з генерацією із різних інших відновлюваних джерел та акумуляторних батарей (чи інших відповідних накопичувачів) забезпечує гнучке рішення для їхніх енергетичних потреб.

Зображення вартість сонячної електрогенерації Рис. 4. Вартість сонячної електрогенерації порівняно з іншими традиційними джерелами, 2021

Країни-лідери з сонячної енергетики

Фактична встановлена потужність 167,8 ГВт дуже близька до помірного прогнозу, який все одно виявився занадто консервативним, але добре погоджується з цифрою у оптимістичному сценарії 197,9 ГВт, прогнозованому в 2020 році. Незважаючи на Ковід-19, Китай, як найбільший у світі ринок, продовжив свою висхідну траєкторію з 14% річним темпом зростання – це прогнозоване зниження порівняно з неочікуваним 60% зростанням, яке відбулося там у 2020 році. Позитивну динаміку сонячного ринку також можна спостерігати в багатьох інших країнах і більшості глобальних регіонів, зокрема в США, Європі та Індії, які надзвичайно сильно постраждали від COVID-19 у 2020 році. Країни-лідери в процесі розвитку сонячної енергетики наведені на рис. 5. Проте наразі найбільш впливовим фактором на PV-розвиток є глобальний вплив масштабного нападу Росії на Україну, точно оцінити вплив якої на процеси в світовій енергетиці наразі є неможливим. Зима 2022-2023 стане тут вирішальним маркером.

Зображення країни-лідери у впровадженні сонячної енергетики Рис. 5. Топ-10 країн-лідерів у впровадженні сонячної енергетики, 2021

Сонячна енергетика: чого очікувати?

Наразі світова економіка перебуває у фазі інфляції; негативні наслідки пандемії не подолані, карантинні заходи, які обмежують світову логістику, як це демонструє Китай – можливі. А війна Росії проти України стає головним чинником разом з усіма іншими факторами, що спільно чинять тиск на глобальний економічний двигун, який лише нещодавно увімкнув режим швидкого прискорення, а тепер вочевидь пробуксовує.

Незважаючи на всі ці проблеми, для галузі сонячної енергетики в 2022 році очікується вражаюче зростання. Поміркований сценарій від Solar Power Europe передбачає, що нові встановлені потужності досягнуть 228,5 ГВт, тобто вони приростуть на 36% порівняно зі 167,8 ГВт, встановленими в 2020 році (див. рис. 6). Як і минулого року, оцінка від Solar Power Europe є дещо консервативнішою порівняно з провідними аналітиками сонячної галузі. У березневому звіті про ринок сонячної енергії за перший квартал «IHS Markit» підвищив свій прогноз на 2022 рік до 232 ГВт з 221 ГВт, а BloombergNEF збільшив свій прогноз до 245 ГВт з 228 ГВт у листопаді 2021 року.

Більш чутливий до стану ринку аналіз за 2022 рік показує доволі велику невизначеність і розбіжність. Песимістичний сценарій передбачає падіння попиту до 181,4 ГВт, хоча це є вкрай малоймовірним, беручи до уваги високий попит на сонячну енергію за останні місяці. Однак, якщо локальний карантин у Шанхаї пошириться на інші великі міста, і пізніше цього року світова пандемія повернеться до Європи та Америки, можливо, навіть із дуже агресивною мутацією, або російська війна проти України пошириться на інші країни, це може мати серйозні негативні наслідки для зростання ринку в 2022 році. Але набагато більш імовірно, що маятник хитнеться дещо в інший бік у напрямку до оптимістичного сценарію, за яким в 2022 році прогнозується досягнення позначки 270,8 ГВт сонячної енергії. І хоча це припущення звучить дуже бадьоро, але, дивлячись на середню оцінку BloombergNEF у 245 ГВт, максимум за рис. 6 насправді не такий вже й далекий від даних BNEF.

Зображення середньострокового розвитку сонячної енергетики Рис. 6. Сценарії середньострокового розвитку сонячної енергетики, 2022-2026

Середньостроковий прогноз стану глобальної економіки важко передбачити, і він багато в чому залежатиме від розвитку війни в Україні. МВФ спрогнозував, що світове зростання сповільниться з 6,1% у 2021 році до 3,6% у 2022 і 2023 роках, а потім й далі. Тим не менш, у світі спостерігатиметься високий попит на сонячну енергію протягом ближчих чотирьох років, починаючи з 2023 по 2026 рік, оскільки ця чиста технологія пропонує не тільки хеджування цін, але й енергетичну безпеку на національному та індивідуальному рівнях, тому тренд є висхідним. Але на відміну від звіту Solar Power Europe за 2021 рік, де підкреслювалося, що зростання ринку в 2022 році стане роком відновлення після пандемії, у наступні чотири роки очікується більш однорідний розподіл факторів, що впливатимуть на зростання, яке не буде шокувати аж занадто, і залишиться в межах поміркованих чисел, близьких до 10% на рік.

Джерело: Solar Power Europe, Global Market Outlook for Solar Power 2022-2026, видання 2-ге, перероблене.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 742

Вас може зацікавити:



Залишити коментар

Telegram