Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

«Зелене» будівництво – головні відмінності сертифікатів LEED та BREEAM

Початком «зеленого» будівництва можна вважати енергетичну кризу у 70-х роках. Вартість енергоресурсів тоді дуже зросла, що спонукало звернути увагу на збереження навколишнього середовища та якнайменше споживання невідновлюваних викопних ресурсів. Відтоді стало зрозумілим, що це не примха чи забаганка, а необхідність, адже майже 75% від кількості виробленої електроенергії споживали будівлі, а викид СО2 від них складав майже 45%

З початку перших реалізованих проектів «екологічного будівництва» увага до них лише зростала. Тепер це навіть не тенденція чи модний мейнстрім, а вимоги регламентів та будівельних норм. В кожній розвиненій країні стандарти та настанови для будівельної галузі стають дедалі жорсткішими щодо енергоефективності та застосування більш безпечних для людини матеріалів, враховуючі їх експлуатаційні, протипожежні властивості чи здатності емітувати летючі органічні сполуки (VOC).

В Україні наразі подібна ситуація, тому енергоефективне будівництво стає популярним серед розробників та забудовників, що в результаті надає будівлі статусності та збільшує вартість продажу чи оренди.

Найвідоміші методи екологічної сертифікації (надання статусу екологічної будівлі) – це європейський BREEAM та американський LEED – зміст у них однаковий, обидва мають суворі аспекти оцінок та жорсткі критерії відповідності стандартам, з часом змінюються лише умови процедур оцінки.

Що необхідно знати про LEED та BREEAM?

Американський стандарт LEED (Leadership in Energy and Environmental Design, укр. Лідерство у сфері енергоефективного та екологічного проектування) розроблений у США у 1998 році.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method, укр. Метод досліджень оцінки екологічної ефективності будівель) – це перший метод екологічної сертифікації будівель. Він був розроблений у 1990 році у Великобританії.

Нерухомість, що має оцінки LEED та BREEAM, мають більшу ринкову вартість як для нових будов, так і на вторинному ринку згодом.

Що саме оцінюється при LEED:

  • Земельна ділянкабали нараховуються за вибір ділянки для будівництва в екологічно чистих районах. Також потрібно врахувати транспортну розв’язку, регулювання дощових потоків та ін.
  • Будівельні матеріали та ресурсибали надаються за правильне зберігання та транспортування сировини для повторного перероблення. Додаткові бали можна отримати за використання будівельних відходів, а також матеріалів, які виробляються недалеко від місця будівництва, перероблених матеріалів та сертифікованого дерева.
  • Використання водних ресурсівоцінюється полив зелених насаджень та очищення стічних вод + зменшення споживання води при експлуатації будівлі внаслідок вжитих заходів.
  • Інноваціїбали за інноваційний підхід та перевищення основних вимог по системі LEED.
  • Технічне оснащеннябали за технічну оснащеність та дотримання всіх правил при експлуатації обладнання та комунікацій.
  • Система вентиляції, сприятливий мікроклімат, енергоефективність.

Окремо поговоримо про вентиляцію, адже у нинішніх реаліях – висока оцінка даного аспекту є одним з найважливіших пунктів, які мають бути дотримані. Як правильна вентиляція може допомогти отримати сертифікат LEED в Україні?

При здійсненні сертифікації встановлені відповідні норми щодо якості повітря у приміщенні. Для отримання балів по пункту енергоефективності та вентиляції мають бути виконані умови наступних пунктів:

  • контроль якості повітря;
  • вентиляція та кондиціонування приміщень з використанням екологічних матеріалів в установках;
  • тепловий контроль;
  • енергоефективність обладнання;
  • керування обладнанням для кондиціонування та вентиляції повітря;
  • перевірка роботи теплового обладнання.

За відповідність умовам LEED сертифікації виставляється 4 оцінки: сертифіковано, срібло, золото та найвища – платина.

Отримання сертифікату – це про створення комфортного мікроклімату для людей у приміщенні, але ніяк не про сам бренд, чи країну походження вентиляції. Для отримання сертифікату «зеленого» будівництва в Україні, оснащення будівлі обладнанням для вентиляції краще довірити вітчизняному виробнику з великим досвідом, який виконує повний цикл робіт і надає вже готовий продукт, починаючи з проектування, аж до подальшого сервісного обслуговування вже встановлених установок.

Також дуже важливою при виборі вентиляційного обладнання є репутація виробника. У нашій країні одним з найбільших та найкращих виробників у цьому сегменті вважається «Вент-сервіс», який випускає продукцію під брендом AEROSTAR. Цей виробник був залучений майже на всіх об'єктах, які отримали сертифікати LEED та BREEAM в Україні, чітко знає вимоги до обладнання, приділяє велику увагу енергоефективності та диспетчеризації. Для зручного керування вентиляційним обладнанням «Вент-сервіс» випустили додаток AEROSTAR APP, що дозволяє управляти вентиляційною технікою з будь-якого куточку земної кулі. Тобто, вже сам виробник відповідає LEED та BREEAM вимогам: інноваційності, енергоефективності, використанню якісних матеріалів у своїй продукції.

Що саме оцінюється при BREEAM:

  • Будівельні матеріали та ресурси, які мають бути безпечними для людей та навколишнього середовища.
  • Земельна ділянка – при проходженні сертифікації враховується розташування об’єкту та територія навколо нього.
  • Керування.
  • Енергоефективність.
  • Транспортна розв'язка.
  • Водні ресурси.
  • Інновації.
  • Шкідливі викиди.

За пройдену сертифікацію BREEAM виставляється 5 оцінок: пройдено, добре, дуже добре та відмінно.

Головні відмінності між LEED та BREEAM

Зображення зелений сертифікат для компанії Аеростар З першого погляду, може здатись, що це просто різні назви, а схема однакова. Але відмінності є, і вони суттєві. LEED – це стандарт, який більше направлений на електро- та водоспоживання, а також на проведення заходів для їх удосконалення. BREEAM – це про розв’язання екологічних проблем.

Вимоги у LEED жорсткіші та однакові, але в той самий час 2 різні будівлі, сертифіковані по BREEAM, суттєво відрізняються за своїми екологічними параметрами.

Ще однією різницею LEED від схеми BREEAM – є залучення аудитора з сертифікації ще на етапі розробки проєкту. Залучення оцінювачів LEED на етапі будівництва, введення об'єкта в експлуатацію або капітального ремонту не передбачається.

Методика роботи експертів також відрізняється. BREEAM має підготовлених незалежних ліцензованих спеціалістів, які оцінюють дані по об'єкту, пристосовуються залежно від локації, а спеціалісти з LEED регламентують та вимагають застосування американських стандартів.

Сертифікація згідно BREEAM більш раціональна для офісних будівель, торгово-розважальних комплексів, бізнес-центрів і житлових комплексів.

Сертифікація «зеленого» будівництва в Україні

Поки ще сертифікації за методиками LEED та BREAM в Україні не дуже популярні, але екологічне будівництво стрімко розвивається. Участь держави в цих проєктах та розвиток екологічного будівництва наразі є дуже важливими. Головний стимул – це залучення іноземних інвесторів в Україну, адже вони готові вкладати свої кошти в енергоефективні та екологічні проєкти.

Наразі у нас мало будівель, що вже отримали «зелені» сертифікати. В цьому році вперше отримано сертифікацію BREAM в Україні для житлового будинку ЖК DIADANS, який знаходиться у Печерському районі м. Києва. Також нещодавно сертифікат «срібного» рівня LEED заслужив корпус В12 UNIT.City. Раніше по LEED системі сертифіковано посольство США в Україні, офіс компанії Shell в БЦ «Торонто-Киев». «Зелені» сертифікати BREEAM отримали такі будівлі: ТЦ Forum Lviv у м. Львові, БЦ Astarta у м. Києві, ТЦ Rive Gauche у м. Києві. Сподіваємось, що цей перелік об’єктів невдовзі буде значно розширений.

Чому потрібно мати «зелений» сертифікат?

Значення «зеленого» сертифікату для інвесторів та розробників:

  • «Зелені» будівлі – це якісна нерухомість та інструмент, який підвищує рейтинг забудовника в загальній вибірці. Але, передусім – це піклування про навколишнє середовище, адже відбувається збереження електроенергії та води до 40%.
  • Зниження ризику вкладення інвестицій. «Зелені» будівлі дуже популярні серед закордонних орендарів, саме це й забезпечує стабільний дохід.
  • Об’єкт визнається найвищою якістю та підвищує репутацію розробника.
  • Знижуються витрати на електроенергію, тепло та воду на 40-45%.
  • Сертифікація підвищує капіталізацію первинного будівництва на 7-10%, а у випадку продажу на вторинному ринку – до 15%.
  • За законодавством України, підприємства звільняються від податку на прибуток на 50%, який було отримано від реалізації енергоефективних дій та проєктів.

Значення «зеленого» сертифікату для орендарів:

  • Поліпшує корпоративний імідж.
  • Знижує експлуатаційні витрати.
  • У таких офісах знижений рівень шуму, гарне денне освітлення та висока якість приміщень, що позитивно впливає на роботу персоналу – підвищує продуктивність до 15%, зберігає, залучає кадри та мотивує їх. Також зелені технології дбають про здоров’я людей, які працюють в них, що знижує витрати по виплаті медичної страховки.

Більшість вважає, що сертифікація по LEED чи BREEAM – це сумнівні та зрештою зайві витрати. Зазвичай об'єкти з мінімальною та середньою оцінкою не збільшують вартість проєкту, в той же час, як найвищі оцінки сертифікацій підвищують вартість проєкту ще на етапі будівництва. Застосування екопідходу ще на ранніх стадіях проєктування енергоефективних будівель дозволяє зменшити ці додаткові витрати та суттєво вплинути на зниження загальних витрат по об’єкту. Найбільше користі буде отримано на етапі довготермінової експлуатації. Все це варте того, щоб жити в екологічно чистих умовах, в технологічно розвинених містах та позитивно впливати на природу та здоров'я людей.

Надійні та професійні партнери – запорука отримання сертифікації. Проте професійні партнери тепер є і в Україні. Це стосується не тільки сертифікованих фахівців, але й застосовуваної техніки. Іноземне не завжди краще за вітчизняне – треба враховувати і локальну специфіку, і наявність інфраструктури для подальшої експлуатації і обслуговування – є чимало факторів впливу, які зроблять вибір оптимальним.

«ТД АЕРОСТАР»

03061, пр-т Відрадний 95
Тел.: +38 (044) 35-121-35
E-mail:office@aerostar.in.ua
www.aerostar.in.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 609


Залишити коментар

Telegram