Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Інструмент для монтажа трубопроводів на основі насувної гільзи

А. Кузьмук

Професійний інструмент важливий для інсталятора не лише в якості засобу для пришвидшення, спрощення та якісного виконання робіт, а, як кажуть маркетологи, ще й для підвищення статусу в очах замовника. Якими є основні особливості інструменту для монтажу з`єднань на основі насувної гільзи поліетиленових та металополімерних труб систем опалення і водопостачання, спробуємо розглянути в цій статті

Минуло понад 20 років, як пластикові труби почали активно витісняти з сантехнічного ринку України сталеві аналоги. Нині вже переважна більшість трубопроводів в нашій країні монтуються із застосуванням полімерних матеріалів. Широке поширення набули труби із поліетилену. Вони можуть бути, як з шаром із алюмінію (металопластикові), так і більш гнучкі із зшитого поліетилену з різними домішками. Перші застосовують в системах радіаторного опалення, гарячого та холодного водопостачання, другі – поширені в системах поверхневого обігріву. В обох випадках при розводці труб застосовують систему з`єднань на основі насувної гільзи.

Особливості системи

Вона забезпечує герметичне, міцне і надійне з’єднання, що за основними робочими параметрами не поступається характеристикам самих труб. Зокрема, на ділянках стикування допустимий робочий тиск може досягати 10 атмосфер. Термін бездоганної служби деталей, за умови їх правильної установки, триватиме 50 років.

З’єднання на основі такої системи може з успіхом використовуватися при прокладці прихованих трубопроводів. Вони добре зарекомендували себе при заливці бетоном.

Важливою особливістю системи на основі насувної гільзи, що підвищує надійність, є те, що вона не має ущільнювальних гумових кілець. Відразу ж після монтажу трубопровід можна навантажувати тиском. При цьому перевірити якість з’єднання можна візуально.

Монтаж із застосуванням насувної гільзи здійснюється досить швидко, зручно, а головне якісно, при застосуванні спеціального інструменту. Результат при цьому мінімально залежить від людського фактору. Трубопроводи можна монтувати в складних умовах будівельного майданчику: пил та бруд не є поміхою для проведення робіт.

Операція з виконання з`єднання здійснюється за кілька основних кроків. Після відрізання труби на неї одягають гільзу (в окремих випадках вона вставляється в інструмент) та розширюють кінець труби. При цьому виробник рекомендує робити розвальцювання двічі – другий раз після повернення інструменту з насадкою на 30°. Після того в розширений кінець труби вставляють фітинг та, використовуючи насадку до лещат потрібного діаметру, насувають гільзу.

Коли обсяги невеликі та критерій часу не такий важливий, то можна застосовувати ручний інструмент (для невеликих діаметрів труб). Для бригад, що спеціалізуються на виконанні сантехнічних робіт із великими обсягами, раціонально підібрати гідравлічний чи електричний інструмент із живленням від акумуляторів, або напряму від електромережі. Застосування таких механізованих приладів дозволить значно заощадити час при мінімальному докладанні фізичних зусиль із розрахунку на виконання кожного з`єднання.

Складові набору

Необхідна комплектація наборів інструменту виходить із техніки виконання з’єднання на основі насувної гільзи і має відповідати розмірам труб, з якими монтажнику доводиться мати справу. Зазвичай, якщо брати побутовий сектор, йдеться про діаметри не більше 40 мм. Ряд моделей комплектуються змінними насадками, що дає можливість одним інструментом працювати з трубами кількох розмірів.

Настійно рекомендується застосовувати відповідні труборізи (ножиці). На відміну від ножівки або «болгарки» вони дозволяють зробити рівний, строго перпендикулярний зріз необхідної якості, без задирок.

В системі на основі насувної гільзи застосовують еспандер – інструмент для розширення кінця труби, аби вставити відповідний фітинг – та лещата для опресування.

Як правило, набори професійного інструменту пропонують, на додаток до своєї основної продукції, виробники трубопровідних систем. Це виправдано тим, що використання обладнання залежить від типу деталей.

Один із провідних виробників полімерних трубопроводів німецька компанія REHAU пропонує набори інструменту Rautool. Вони призначені для спрощення та зручності монтажу з’єднань за допомогою насування гільз на фітинги із поліфенілсульфону (Rautitan PX) або латуні. Такі з’єднання застосовуються в трубопроводах водопостачання та опалення з металополімерних (Rautitan stabil) або поліетиленових (Rautherm S, Rautitan flex) труб.

Набори інструментів Rautool пропонуються, як у ручному виконанні (серія М1) – вони більш прості та незалежні від електромережі, так і з електроприводом (A-one, A5), що працює від літій-іонної акумуляторної батареї з функцією швидкої зарядки. Окремо можна виділити інструмент серії K10, у якого дещо відзрізняється принцип роботи.

Інструмент Rautool М1 для монтажу труб

Ручний інструмент Rautool M1, призначений для запресовування насувних гільз діаметром від 16 до 40 мм та дозволяє проводити зручне з’єднання неповоротних стиків труб. Це забезпечується завдяки конструкції у формі літери L, що щільно прилягає до стіни. Завдяки подвійним лещатам можлива обробка двох діаметрів без переналагодження.

Зображення ручний інструмент для монтажу труб Рис. Ручний інструмент Rautool M1

Інструмент Rautool A-one для монтажу труб

Базовий акумуляторний інструмент Rautool A-one (відео) призначений для монтажу трубопроводів діаметрами від 16 до 40 мм. Він використовується як для розширення труби, так і для запресування фітинга. Зміна насадок для виконання цих операцій здійснюється за допомогою адаптера.

Відео. Застосування інструмента для монтажа труб Rautool A-one

Інструмент Rautool A5 для монтажу труб

Для більших труб можна застосовувати акумуляторний інструмент Rautool A5 (рис. 3). Він призначений для розширення та запресовування трубопроводів діаметром від 40 до 75 мм. До комплекту поставки входять монтажний інструмент, включаючи літій-іонний акумулятор, зарядний пристрій, адаптер для збільшення діаметра труб, комплекти знімних пресувальних лещат (40, 50, 63 та 75 мм).

Зображення акумуляторний інструмент рехау Рис. Акумуляторний інструмент Rautool A5

Інструмент Rautool K10 для монтажу труб

Набори для монтажу систем настінного опалення та охолодження Rautool серії K10 (відео) являють собою ручний інструмент для розширення та запресовування труб з поліетилену PE-Xa (Rautherm S, Rautherm Speed) діаметром 10,1×1,1 мм. В той же час принцип роботи даного інструменту відрізняється від інших, що пропонує компанія REHAU.

Відео.Особливості монтажу трубу за допомогою інструменту RAUTOOL K10

Відмінність полягає в тому, що натяжна гільза закладається всередину інструмента при розкритих його ручках (а не одягається на трубу). Після чого труба вставляється в гільзу. Ручки затискають і чекають 5 с для розширення труби. Далі її виймають з інструмента, вставляють фітинг і завершують опресування.

Інструмент Rautool G2 для монтажу труб

Для монтажу труб діаметром від 40 до 110 мм призначені комплекти Rautool серії G2 (рис. 5). Вони включають інструмент з гідравлічним електроприводом, в якому, окрім живлення від акумулятора, можливе альтернативне використання мережевого адаптера. З його допомогою можна змонтувати, зокрема, попередньо ізольовані опалювальні труби Rauvitherm.

Зораження інструмент Рехау Rautool G2 Рис. 5. Набір інструменту з гідравлічним електроприводом Rautool G2

В залежності від потреби монтажник може обрати додаткові засоби для роботи з трубами різних типів. Для наочності виробник позначив насадки для розширення різними кольорами. Так, насадки з червоним обідком призначені для труб Rautherm S, зелені – для Rautitan Stabil, сині – для Rautitan Flex. В свою чергу, суцільно сірий колір свідчить про те, що деталі розроблені для розширення сталевих труб. Це потрібно, зокрема, при приєднанні полімерних трубопроводів до приладів опалення за допомогою Г-образних металевих трубок.

Крім того до наборів Rautool додаються затискачі-фіксатори для гільз при монтажі на вертикальних стояках, а також засоби для догляду за інструментом: графітове мастило, щітка для очищення. Все це для зручності транспортування розміщується у пластикових валізах.

ТОВ «РЕХАУ»

08162, смт. Чабани (Київська обл.) вул. Машинобудівників, 1
Тел.: +38 044 467-77-28
www.rehau.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 4 512


Залишити коментар

Telegram