Друзі, донедавна у вас була можливість читати друкований журнал AW-Therm, єдине в Україні видання у сфері HVAC.

Ми намагалися просто і доступно пояснювати управління мікрокліматом житлових і службових приміщень через розумні інженерні системи. Наш журнал був настільним посібником для монтажників, головних інженерів, проектувальників, керівників, менеджерів з продажу інженерного обладнання, забудовників та всіх, хто цікавиться темою.

Повномасштабна агресія росії змусила припинити випуск друкованого AW-Therm. Проте, наш медіаресурс продовжує свою роботу в електронному форматі на сайті та в соцмережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Тематика опалення, енергоефективних технологій, водопостачання, кондиціювання, вентиляції, автоматики та систем віддаленого контролю залишається важливою і потрібною. Ми прагнемо зробити її доступною для кожного, хто хоче покращити свій дім у Вільній Україні.

AW-Therm продовжує пропонувати цікаві інженерні рішення та новинки ринку HVAC, які важливо знати і вивчати. Якщо наша робота корисна вам, підтримайте українське видання AW-Therm донатом, щоб отримувати актуальну інформацію про світовий і український інженерний ринок.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Електричне підключення котлів

У цій статті хотілося б торкнутися одного з аспектів експлуатації сучасного газового котла, а саме правильної організації електропостачання. Саме в цій області відбувається більшість порушень, непорозумінь, а часто спостерігається і відверта недбалість

Зображення котли Baxi

Більшість виробників котельного обладнання створюють свої вироби у відповідності з міжнародними стандартами. Тобто котел, зроблений в Італії, Німеччині, іншій європейській країні, повністю відповідає існуючим нормам України, про що свідчать сертифікати відповідності.

Виробники апріорі вважають, що споживачі при експлуатації обладнання будуть слідувати національним стандартам і нормам, і зайве нагадувати про них в посібниках та інструкціях. Адже не прикладають продавці автомобілів до інструкцій збірку «Правил дорожнього руху» та КпАП. А даремно...

Причини вразливості

Сучасні системи опалення практично всі є залежними від електроживлення. Електрику потребують насоси, системи димовидалення, безпеки, пальники, в цілому керуючі блоки і контролери. Якість електроенергії і коректне підключення обладнання є запорукою довгої і безвідмовної його служби.

Справа в тому, що газовий котел, як електроприлад, набагато більш схильний до негативного впливу ніж праска, телевізор або комп'ютер: до нього приєднуються не тільки дроти з розетки, а й димова, газова труба, труби опалення та водопостачання (хоча останнім часом вони виготовляються з полімерних матеріалів, сама вода, теплоносій є провідником електричного струму). Усі ці елементи при некоректному підключенні можуть стати джерелами небезпечних для котла напруги або струму.

Існує поширена помилка, що застосування стабілізаторів, джерел безперебійного живлення є достатньою умовою для нормального функціонування обладнання. Але це не так... Ці пристрої є додатковими елементами, які виробники котельного обладнання вільні рекомендувати, або не рекомендувати. За великим рахунком, якщо постачальники електроенергії витримують параметри електропостачання в межах стандартів України, то ні стабілізатори, ні джерела безперебійного живлення не потрібні. Однак з реального життя ми знаємо, що якраз ці місцеві монополісти і є основними порушниками. «Поважні причини» завжди знайдуться: застаріле обладнання, брак фінансування, текучка або відсутність кваліфікованих кадрів, не розрахунки споживачів за електроенергію. Все це, як правило, завершується фразою: «Не подобається – ми вас взагалі відключимо».

Правильне електропостачання

Основними нормативними документами, що визначають вимоги до електропостачання котельного обладнання, зокрема, виробництва компанії BAXI, в Україні є ПУЕ «Правила улаштування електроустановок» та НПАОП 40.1-1.32 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок». У відповідності до них синусоїдальна напруга електроприймачів має знаходитися у межах 230 В ±10%, а частота має становити 50 (+0,5/-1) Гц. Електропостачання електроприймачів повинно виконуватися від мережі з глухозаземленою нейтраллю з системою заземлення TN-S або TN-C-S (вимога НПАОП 40.1-1.32, пункт 2.3.1). Крім того, підключення електроприймачів (у тому числі й котла) повинно бути трипровідним: L – фазний, N – нейтраль («нуль»), PE – захисний («земля») (НПАОП 40.1-1.32, п. 2.5.5).

Додаткові заходи щодо забезпечення без аварійної роботи обладнання BAXI, в частині, що стосується електропостачання:

  • встановлення на ввідних металевих трубопроводах (газо-, водопостачання) ізолюючих з’єднань;
  • пристрій СЗП (системи зрівнювання потенціалів) (ПУЕ, п. 1.7.84);
  • установка ПЗІП (від перенапруг при ударах блискавок і перемикань потужних навантажень в мережі) і реле напруги (НПАОП 40.1-1.32, п. 2.3.8 та 2.4.1), адже у літній час різко зростає кількість виходів з ладу електронних блоків котельної автоматики. Починаються грози з блискавками, в селищах – інтенсивне будівництво з підключенням потужного будівельного та зварювального устат кування. Усе це породжує в мережі потужні імпульси, з якими у відсутності обов'язкових ПЗІП штатний захист електронних блоків впоратися вже не в змозі, що призводить до виходу з ладу дорогих електронних плат. Навіть сильний вітер, що викликає перехрещування надто провислих проводів може «вбити» електроніку;
  • при виході напруги живлення за межі функціонування котла додатково рекомендована установка різних стабілізаторів напруги. При цьому треба розуміти, що установка стабілізатора не замінює вимоги норм ПУЕ, НПАОП та інших обов’язкових заходів;
  • при тривалих перервах в енергопостачанні можливе застосування різних акумуляторних «джерел безперебійного живлення», моторних генераторів. Джерела живлення (ДБЖ, моторні генератори) повинні відповідати таким вимогам: P ≥ 300 Вт; фіксований «нуль»; форма кривої напруги – правильна синусоїда; частота 50 Гц.

Неухильне дотримання ПУЕ, НПАОП та супутніх нормативів – запорука безаварійної та безперебійної роботи котлів BAXI.

Представництво BAXI S.p.A. в Україні

01032, м. Київ,
вул. Саксаганського 121, оф. 4
тел./факс: +38 044 235-96-59
BAXI@email.ua
www.baxi.ua

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 2 908


Залишити коментар

Telegram