Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Відкритий простір з нагріванням

Відкритий простір – прогулянкові, дитячі та спортивні майданчики, тераси, прогулянкові поверхні на дахах, квіткові клумби, проходи, зони для артпростору та біля пам’ятників тощо – що оснащено системою підігріву поверхні, значно покращує якість життя мешканців, які користуються цією вигодою. Таке архітектурно-планувальне рішення дедалі більше набуває популярності. Перебування на свіжому повітрі в комфортних та безпечних умовах практично протягом всього року суттєво поліпшує стан здоров’я, що є дуже важливим чинником в часи пандемії

Проте відкриті майданчики, що облаштовані системами підповерхневого підігріву, мають значно ширше застосування від переліченого вище, а їхнє виготовлення потребує врахування певної специфіки, досвіду та використання спеціалізованих систем, пристосованих для цього.

Відео. Обігрів відкритих майданчиків

Підігрів відкритих майданчиків також має доцільність і в таких випадках:

 • підігрів спортивних майданчиків та полів, що вкриті травою;
 • підігрів для доріг та комунікаційних трас, під’їзних шляхів, сходинок підземних переходів та біля вхідних груп в будинках, інших переходів, що розташовані назовні та там, де може траплятися обмерзання чи небажаний вплив атмосферних умов та опадів;
 • підігрів злітних майданчиків для гвинтокрилів на дахах будівель тощо...

Облаштовують підігрів відкритих майданчиків для досягнення однієї або декількох цілей:

 • запобігання ожеледі на поверхнях;
 • підтримання температури на поверхні у заданих межах;
 • осушення поверхонь;
 • розморожування шару льоду на поверхнях тощо.

Підігрів відкритих майданчиків є різновидом поверхневого опалення (див. рис. 1, в центрі та праворуч) та здійснюється системами труб PE-RT чи PE-Xc, що розміщуються під зовнішнім шаром поверхні (аналогічно підлоговому водяному опаленню). В даних системах, аби запобігти замерзанню теплоносія, використовують гліколеві розчини.

Зображення Поверхневі системи з водяним підігрівом Рис. 1. Поверхневі системи з водяним підігрівом (ліворуч – в приміщенні, в центрі та праворуч – зовнішні площі)

Для попередніх розрахунків та складання техніко-економічного обґрунтування для типових ситуацій приймають такі характеристики зовнішнього середовища:

швидкість вітру:

 • 1 м/с для захищених поверхонь (стіна лісу, підпірна стінка тощо);
 • 3 м/с для незахищених відкритих поверхонь;
 • 0,5 м/с для стадіонів та інших поверхонь, вкритих газоном.

максимальна температура подачі теплоносія:

 • +45 °С для поверхні з рослинним покриттям (стадіони, клумби тощо)
 • +60 °С в решті випадків.

температура на поверхні:

 • рекомендовано +1 °С, але не більше +5 °С.
 • в залежності від специфіки використання поверхні або за наявності інших вимог – температура приймається згідно технічному завданню;
 • для відкритих просторів важливо передбачити прибирання снігу з опалюваних поверхонь.

Для виконання заданих умов в будь-якому разі рекомендовано проконсультуватися у досвідченого фахівця, наприклад, звернутися до Представництва компанії KAN в Україні.

Для тих поверхонь, що мають заливатися бетоном, труби вкладають безпосередньо під металеве армування бетонної стяжки. Для тих випадків, коли поверх бетонної заливки мають вкладатися плитки з каменю чи східці, шар бетону над трубою має бути не менше 6 см. Для спортивних майданчиків, вкритих травою, брущаткою, або асфальтом – труби вкладаються прямо в шар підсипки (шари піску, пісок з бетоном, трамбований ґрунт тощо), а зверху вкладається поверхневий шар, товщина якого на загал не має перевищувати 25 см, а для піску – 10 см.

Труби мають бути заглиблені настільки, аби при догляді за ними їх не пошкодити. Нижче шарів з трубами та поверхневого покриття за правило влаштовують трамбовану ґрунтову підсипку (чи лишають неушкоджений природний ґрунт). Існує довідник з прикладами облаштування підповерхневого нагрівання, що містить типові випадки, включно з випадками прокладки під системою труб комунікаційних трас тощо.

Поліетиленові труби для зовнішнього обігріву (зазвичай це системи труб з діаметрами 16x2 мм, 18x2 мм, 20x2 мм, 25x2,5 мм) вкладаються з певним кроком, що обирається за спеціальними розрахунковими таблицями (проконсультуйтесь у досвідченого фахівця) в залежності від коефіцієнту термічного опору приведеної товщини шару над трубами, діаметру труб та обраного кроку. Досвідчені фахівці мають методики та досвід розрахунку тепловіддачі, параметрів системи та температури на поверхні за різних умов (видалення шару льоду, підігрів газону, висушування пішохідних маршрутів та сходинок тощо).

Система KAN-therm для всіх видів панельного опалення та охолодження включно із системами підігріву майданчиків на відкритому просторі пропонує високоякісні однорідні поліетиленові труби PE-RT Blue Floor з антидифузійним захистом, див рис. 2.

Зображення конструкція труби Рис. 2. Конструкція труби PE-RT Blue Floor з антидифузійним захистом

Труби KAN-therm PE-RT Blue Floor виробляються з сополімеру октанового поліетилену з підвищеною термічною стійкістю з прекрасними механічними властивостями. Властивості труб і параметри їх роботи відповідають нормам стандарту PN-EN ISO 22391-2: 2010.

Використання труб PE-RT Blue Floor в довгих бухтах запобігає утворенню відходів у вигляді великої кількості коротких відрізків труби, а прокладка нагрівального контуру за допомогою професійного пристрою для розмотування труби значно збільшує комфортність монтажних робіт, а також скорочує терміни реалізації інвестицій.

Для підключення контурів систем для невеликих площ рекомендовано використовувати стандартні розподілювачі із нержавіючої сталі – систему InoxFlow, див. рис. 3.

Зображення колектор InoxFlow із нержавіючої сталі Рис. 3. Система розподілювачів із нержавіючої сталі InoxFlow

Розподілювачі ІnoxFlow – це:

 • нержавіюча сталь вищої якості;
 • в 2 рази ефективніші, ніж латунні розподілювачі;
 • висока стійкість до іонів хлору у воді;
 • сучасний дизайн та допоміжна арматура і комплектуючі;
 • 100% європейське виробництво та система якості згідно з вимогами ISO-9001.

Розподілювачі InoxFlow випускаються у широкому асортименті, що охоплює практично всі випадки застосувань, що зустрічаються для поверхневого опалення, в тому числі для підігріву відкритих майданчиків/просторів.

Вони постачаються з регулюючими вентилями, з витратомірами, з вентилями для сервоприводів, а також зі змішувальною системою з електронним насосом та необхідними КВПіА.

В разі, коли є потреба нагрівати значні площі (наприклад спортивний майданчик, скажімо, з розмірами 70х100 м), то теплоносій зазвичай подається трубами великого діаметру. Для гідравлічного та теплового узгодження контурів типовою є схема їх підключення за Тіхельманом, відома фахівцям.

Тепловий та гідравлічний розрахунок простих майданчиків не є аж надто складним, але потребує певного досвіду для врахування всіх аспектів технічного завдання та специфіки роботи опалення для відкритого простору, врахування даних метеорологічної статистики для певної місцевості та інших особливостей, тому рекомендовано доручити цю роботу досвідченим фахівцям.

Ще складнішими є підігрів футбольних стадіонів чи подібних об’єктів. Сучасний спортивний стадіон – це не тільки футбольне поле і трибуни. Це лоджії з кондиціонуванням та опаленням, ресторани і магазини, до яких необхідно підвести тепло і холод, це підземні паркінги, які необхідно оснастити протипожежним обладнанням, це сотні санвузлів, до яких потрібно подати холодну і гарячу воду. Оснащення таких об'єктів всім необхідним обладнанням є складним завданням для проектувальників, виробників інсталяційних систем і монтажників. Використання єдиного підходу до розрахунків, матеріалів та компонентів від одного постачальника та виконання робіт сертифікованим підрядником, що гарантує якість – запорука вдалої інвестиції.

Проте, навіть коли йдеться лише про обігрів трав’яного газону стадіону, треба враховувати, що вся система – доволі складна і для розрахунків, і технічно, і для реалізації. Пропонована компанією KAN-therm інсталяційна мультисистема – це ряд інноваційних і перевірених рішень в області монтажу інженерних систем. Саме тому без неї не обійшлося на найпрестижніших об'єктах та локаціях спортивного та громадського призначення. Компанія KAN поставила кілометри труб і тисячі фітингів, які були використані для монтажу водопровідних і опалювальних систем, поверхневого опалення та технологічного обладнання на стадіонах та інших відкритих майданчиках, див. рис. 4. Підтверджені сертифікатом якості елементи KAN-therm застосовані на стадіонах в різних країнах світу, в тому числі: стадіон «Олд Траффорд» (Англія), стадіон «Inea» (Познань, Польща), див рис. 5, стадіон НСК «Олімпійський» (Київ, Україна), стадіон «Арена-Львів» (Львів, Україна), закінчується монтаж обігріву поля на стадіоні «Авангард» в м. Рівне.

Зображення система підігріву стадіону Рис. 4. Підготовка укладання системи підігріву газону на стадіоні «Авангард» в м. Рівне

Пропозиція компанії KAN для спортивних об'єктів включає в себе не тільки типові рішення для внутрішніх інженерних систем, але і набір елементів, необхідних для виконання підігріву газону футбольних полів і поверхні відкритих легкоатлетичних майданчиків, а також організації підлогового опалення спортивних залів. До них відносяться колектори Тіхельмана з приєднувальними штуцерами, виготовлені з поліетиленових (або поліпропіленових) труб з діаметрами 160-180 мм і нагрівальні труби PE-RT з діаметрами 18, 20 або 25 мм разом з шинами, що закріплюють трубопроводи до основи. Невід’ємною частиною цієї пропозиції є елементи автоматики у вигляді датчиків снігу і льоду, а також температури разом з цифровими контролерами.

Зображення стадіони «Олд Траффорд» (Англія) та «Inea» Рис. 5. Продукція від компанії KAN-therm застосована на:
а) стадіоні команди Манчестер Юнайтед «Олд Траффорд» (Англія); б) стадіоні «Inea» (Познань, Польща)

Використання трубних систем для нагрівання майданчиків на відкритому просторі значно вигідніше, надійніше та безпечніше, аніж застосування систем з електричним підігрівом, тому що в даному разі йдеться про системи, що працюють назовні та в умовах постійного зволоження електролітом, яким є волога в ґрунті чи фільтрат, що просочується через дорожнє чи пішохідне покриття. В разі навмисного чи ненавмисного пошкодження електричної ізоляції, при застосуванні систем електричного нагріву зовнішніх майданчиків існує пряма загроза електричного ураження (такі зовнішні нагрівальні системи мають значну потужність), тоді як виток теплоносія можна ліквідувати із незначними шкідливими наслідками.

Для виконання всіх видів робіт – від розрахунків та вибору комплектуючих до виконання всіх робіт з облаштування відкритого простору з нагріванням рекомендуємо звертатися до фахівців, що мають відповідний досвід, міжнародне визнання та гарантують якість як застосованих матеріалів, так і кінцевого результату.

Представництво фірми KAN в Україні:

03062, м. Київ,пр. Перемоги, 67, корпус Г,
Тел .: +38 (044) 379-14-55
Моб.: +38 (050) 028-68-80
E-mail: kiev@kan-therm.com
www.ua.kan-therm.com

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 6 205

Вас може зацікавити:Залишити коментар

Telegram