Агресія російської федерації змусила редакцію припинити випуск друкованого журналу AW-Therm – єдиного в Україні видання у галузі HVAC.

Медіаресурс продовжив роботу в електронному форматі – на сайті та у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok.

Якщо Ви вважаєте нашу роботу корисною, бажаєте надалі читати найактуальнішу інформацію зі світового та українського інженерного ринку, просимо підтримати спеціалізоване українське видання донатом.


Я БАЖАЮ ПІДТРИМАТИ

Мерч AW-Therm інтернет магазин

Трубопровідна система HERZ Pipefix: особливості системи

М. Мацунич, інженер

Ринок трубопровідних систем в Україні широкий і різноманітний. На вибір пропонуються пластикові і металопластикові труби різних виробників, що надає можливість споживачу зробити вибір враховуючи вимоги та технічне рішення, інформацію про бренд, а також бюджет. Ціллю цієї статті є ознайомити поціновувачів компанії HERZ з трубопровідною системою HERZ Pipefix та показати її сильні сторони, що сформувалися у процесі виробництва та експлуатації різних трубопровідних систем компанії

Зображення Трубопроводи HERZ Pipefix

Металополімерні труби це поєднання найкращих властивостей металу та пластику в багатошаровій конструкції. Трубопроводи HERZ Pipefix мають п’ятишарову конструкцію основним шаром є алюмінієва труба (3), суцільнозварена повздовжнім швом, із товщиною стінки 0,4 - 0,5 мм (серія HT) і 0,2 - 0,35 мм (серія HTS). Інші два шари розташовуються з обох боків від алюмінієвої труби, вони виготовляються із термостабілізованого поліетилену (PE-RT) (1,5) і надійно з’єднуються за допомогою клейових прошарків (2,4) (рис. 1). Такі труби стійкі до корозії, хімічно нейтральні, можуть витримувати робочу температуру до 95 °C і мають гладку внутрішню поверхню. Металополімерні труби легко гнуться і зберігають форму, повністю кисненепроникні, коефіцієнт лінійного температурного подовження майжу у 7 разів менший, ніж у полімерних трубопроводів (PEX, PE-RT). Трубопроводи HERZ Pipefix універсальні і можуть використовуватись як у системах тепло-/холодопостачання, так і у системах водопостачання.

Зображення Трубопроводи HERZ Pipefix мають п’ятишарову конструкцію

Рис. 1. Конструкція труби системи HERZ Pipefix

З’єднання металополімерних труб виконується за допомогою різних видів фітингів, найбільш розповсюдженими з яких є обтискні та прес-фітинги.

Обтискні фітинги - це вид розбірних з’єднувачів, що слугують для створення тимчасових трубопроводів. Конструктивно вони складаються з корпусу, двох ущільнювачів, обтискного кільця і накидної гайки (рис. 2).

Зображення конструкція обтискного фітингу з накладною гайкою

Рис. 2. Конструкція з'єднання обтискним фітингом

Такі з’єднання монтуються двома ріжковими ключами, передбачають обов’язкове обслуговування (підтягування накидної гайки) і не допускаються до прихованого монтажу в конструкції стіни або підлоги.

Прес-фітинги - вид нерозбірних з’єднань, що допускаються до замонолічування. Прес-фітинги поділяють на радіальні (рис. 3) та аксіальні (рис. 4). В аксіальних прес-фітингах («під натяжну гільзу») ущільнюючим матеріалом виступає сама стінка труби, що при насуванні гільзи на штуцер «врізається» у тіло фітингу. Такий спосіб монтажу вимагає наявність комплекту спеціального інструменту, а також при розширенні кінця труби виникає зона ослабленого перерізу, проте такі фітинги мають дещо кращі гідравлічні характеристики у порівнянні з радіальними.

Зображення конструкція з'єднання труби та фітинга системи Герц

Рис. 3. Прес-фітинг радіальне з’єднання

Зображення аксіальне з'єднання

Рис. 4. Прес-фітинг аксіальне з’єднання

Система HERZ Pipefix передбачає два типи радіальних прес-фітингів - для систем опалення (серія «Т» (біле кільце) - латунь CW602N згідно EN 12165 (рис. 5 а) та для систем питного водопостачання (серія «Р» (зелене кільце) латунь CW725R згідно EN 12164 або PPSU (рис.5 б)). Латунь це подвійний або багатокомпонентний мідний сплав, в якому основним легуючим елементом є цинк. У порівнянні з міддю латунь має більшу міцність і корозійну стійкість. Залежно від кількості цинку в латуні, вона може знаходитись у різних фазових станах і, відповідно, мати різні характеристики. На практиці, в інженерній сантехніці, найбільш часто використовують пластичні у холодному та гарячому стані α (вміст цинку 0-39%) і (α + β (вміст цинку 39-49%). Таке рішення дозволяє знайти «золоту» середину між двома критичними точка - точка максимальної міцності при вмісті цинку 33% і точка максимальної пластичності - 47%. На всіх виробництвах компанії HERZ вихідна сировина проходить дуже ретельний контроль на відповідність всім сучасним нормам, щоб гарантувати беззаперечну якість кінцевого продукту. Латуні CW602N і CW725R відносяться до так званих «питних» DZR-латуней (DeZincification Resistance - стійка до вимивання цинку). «Питні» латуні отримують шляхом додаткового легування і це дозволяє не покривати виріб додатковим гальванічним покриттям (нікель, хром). Такі латуні гарантують достатню кінцеву міцність виробу, а також дозволяють легко проводити гаряче об’ємне штампування, токарну обробку і нарізання різьблення.

Зображення фітинг для системи опалення

Рис 5 а. Радіальний прес-фітинг для систем опалення

Зображення фітинг для водопостачання

Рис 5 б. Радіальний прес-фітинг для питного водопостачання

Навіть найкраща латунь і декілька етапів перевірки виробництва фітингів можуть бути недоцільними, якщо матеріал ущільнювальних кілець не відповідає таким самим високим стандартам якості. Завдання ущільнювальних кілець компенсувати температурну деформацію внутрішнього шару труби при перепаді температури теплоносія. Дуже важливу роль відіграють показники щільності та твердості. Питома вага гуми характеризує якість пресування і кількість наповнювача. «Пухка» гума значно поступається показниками міцності та релаксаційним властивостями. HERZ виготовляє ущільнювачі із EPDM (ethylene propylene diene monomer rubber) згідно DIN 53479 щільність яких має бути 1,22 г/см3 рис. 6). Пружні властивості будь-якого полімеру не лінійні і залежать від режиму, часу, швидкості і повторюваності деформацій і змін температури. Тому спеціально спроектований профіль штуцера прес-фітингів HERZ виключає попадання ущільнювачів в зону радіального обтиснення прес-насадками.

Зображення латунь для фітингів ГЕРЦ

Зображення якісна латунь для фітингів

Рис. 6. Ущільнювач із EPDM згідно DIN 53479

Правильно підібраний профіль штуцеру (рис. 7) прес-фітингів HERZ Pipefix впливає не тільки на розташування ущільнювальних кілець, а і на інші фактори, що відповідають за надійність фітинг і систему в цілому - захист від пошкодження ущільнювачів та неопресування. Утопленні у тіло фітингу ущільнювальні кільця дозволяють суттєво знизити ризик пошкодження ущільнювальних кілець при надяганні труби, тим самим підвищуючи комфорт від монтажу. Перевагою радіальних систем є те, що таку систему можна спочатку зібрати, оцінити правильність обраної схеми і естетику, а вже пілся опресувати гільзи фітингів. Для таких випадків у фітингах Pipefix від HERZ передбачено захист від неопресування гільзи - неопресована гільза при гідравлічному випробуванні обов’язково дасть протікання, що дозволить швидко та зручно виявити та усунути проблему.

Зображення штуцер прес-фітингів HERZ Pipefix

Рис. 7. Профіль штуцеру прес-фітингів HERZ Pipefix

Принцип створення радіального прес-з’єднання полягає в обтисненні труби навколо штуцера. Внутрішній шар частково вдавлюється в профіль фітингу, тим самим створюючи міцне та герметичне з’єднання. Фіксація опресування забезпечується гільзою із нержавіючої сталі, латуні або алюмінію. Як вже описувалось вище, важливо, щоб ущільнювальні кільця знаходились поза зоною радіального обтиснення, тому профіль штуцера проектується під певний тип прес-насадок. Прес-фітинг Pipefix розраховані на опресування насадками типу «ТН», рис. 8, по каталогу REMS. Гільзи прес-фітингів HERZ виконані із нержавіючої сталі марка AISI 304, яка досить пластична і ідеально підходить для опресування інструментом (рис. 9). Для зручності роботи з фітингом зовнішня частина гільзи має невеликий розтруб, а з іншого краю передбачено оглядові віконця для контролю глибини надягання фітингу на трубу. Гільза утримується на фітингу за допомогою нейлонового кільця, який виступає у ролі фіксатора і є діелектричною прокладкою для запобігання виникнення електро-хімічної корозії між тілом фітинга (латунь) і внутрішнім шаром труби (алюміній), а також слугує направляючою для позиціювання насадки. Нейлоновий фіксатор може бути знятий разом з гільзою для перевірки наявності ущільнювальних кілець, а також для їх заміни у разі пошкодження.

Зображення насадка для ручного інструмента РЕМС

Зображення на опресування фітинга насадка типу ТН по каталогу REMS

Рис. 8. Насадки для опресовки фітингів (ручний та акумуліторний інструмент)

Зображення правильно опресована система ГЕРЦ

Рис. 9. Оресоване з'єднання трубопровідної системи HERZ Pipefix

Cистема HERZ Pipefix відповідає вимогам ÖNORM EN ISO 21003, ÖVGW W 1.379 і DVGW DW - 8501BN0454, а також має висновок держаної санітарно-епідеміологічної експертизи України про відповідність вимогам Інструкції 4259-87.

Більше важливих статей і новин в Telegram-каналі та корисні відео на Youtube-каналі та у TikTok.  Долучайтесь!

Переглянуто: 3 234


Залишити коментар

Telegram